Loading color scheme

Pellet - liściasty, czy iglasty?

Pellet iglasty czy liściasty

Buk czy sosna? Dąb czy świerk? Zastanawiasz się, który pellet będzie lepszy? Znamy odpowiedź na to pytanie!

Pellet drzewny możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy -  pellet certyfikowany i pellet niecertyfikowany. Różnicę pomiędzy tymi dwoma grupami wyjaśniliśmy szczegółowo w artykule pt. PELLET BEZ CERTYFIKATU? NIE RYZYKUJ!

W każdej z tych dwóch grup możemy wydzielić trzy dodatkowe podgrupy - pellety liściaste, pellety iglaste i pellety mieszane.

Czym różnią się od siebie i który pellet jest najlepszy? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu.

Kupując pellet drzewny pierwszą i podstawową rzeczą jaką powinniśmy sprawdzić jest to, czy dany pellet posiada ważny certyfikat ENplus potwierdzający, że faktycznie jest to pellet wytworzony wyłącznie z drewna, bez dodatków mogących uszkodzić nasz kocioł.

Kolejne pytaniem jakie często zadają sobie użytkownicy kotłów pelletowych jest pytanie o to, czy lepszy będzie pellet wykonany z drzew liściastych (np. pellet bukowy lub pellet dębowy) czy z drzew iglastych (np. pellet sosnowy), czy może pellet mieszany - z drzew liściastych i iglastych?

Powszechnie wiadomo, że lepszym drewnem opałowym do kominków czy pieców jest drewno z drzew liściastych (np. buk, grab czy brzoza) niż drewno z drzew iglastych. Ta zasada nie dotyczy jednak pelletu drzewnego, gdyż po procesie pelletyzacji to właśnie pellety iglaste są w większości przypadków znacznie lepsze od pelletów liściastych i mieszanych.

Dzieje się tak dlatego, że drewno liściaste przed pelletyzacją ma większość gęstość od drewna iglastego, spala się mniej gwałtownie i posiada mniej żywicy co pozwala zachować kominek czy kocioł w lepszej sprawności. Gdy popatrzymy na wartości opałowe jednego kubika drewna kawałkowego będą one wyższe w przypadku drzew liściastych, ale już w przeliczeniu na 1kg drewna większą wartość opałową będzie miało drewno iglaste.

Po procesie pelletyzacji gęstość drewna liściastego i iglastego w zasadzie się wyrównują, a ze względu na zawartość związków żywicznych lepszą wartość opałową będzie mieć w większości przypadków pellet iglasty.

Wartość opałowa to nie wszystko, bowiem w pellecie drzewnym bardzo istotne są również inne jego cechy i tutaj zdecydowanie wygrywają już pelley z drzew iglastych. Dzięki naturalnej zawartości żywic  nie dodaje się do nich sztucznych lepiszczy w procesie pelletyzacji co sprawia, że palą się one lepiej. Kotły zasilane pelletami iglastymi są także znacznie mniej wymagające w obsłudze, nie wymagają bowiem tak częstych korekt parametrów podawania i siły nadmuchu jak ma to miejsce w przypadku spalania pelletów liściastych. 

Pellety wytworzone w 100% z drzew iglastych są najchętniej wybieranymi przez użytkowników kotłów nie tylko w Polsce, ale również w takich krajach jak Austria, Niemcy, czy Włochy, które są głównym konsumentem pelletu drzewnego w Europie.

O lepszej jakości pelletów z drzew iglastych świadczy także ilość pelletów iglastych posiadających certyfikaty w najwyższej klasie ENplus A1, gdzie zdecydowaną większość pelletów stanowią pellety sosnowe. 

Ogromna większość pelletów liściastych na rynku nie posiada żadnego certyfikatu, gdyż znacznie trudniej w pellecie takim osiągnąć wysokie wymagania jakościowe jakie dobrym pelletom stawia system jakości ENplus.

Wnioski?

Doświadczenia zarówno użytkowników jak i producentów kotłów i piecyków pelletowych w całej Europie pokazują jasno, że zdecydowanie lepszym wyborem są pellety z drzew iglastych. 

Mimo wyraźnie wyższej ceny od pelletów liściastych ich zakup jest opłacalny, gdyż posiadają lepsze parametry energetyczne i zapewniają mniej obsługową pracę kotła.

Najważniejszym jednak kryterium wyboru pelletu drzewnego powinien być nie jego skład surowcowy, a potwierdzona certyfikatem jakość i parametry.

Więcej o certyfikacji pelletów drzewnych dowiesz się z artykułu Pellet bez certyfikatu? Nie ryzykuj!