Pellet - liściasty, czy iglasty?

Buk czy sosna? Dąb czy świerk? Zastanawiasz się, który pellet będzie lepszy? Znamy odpowiedź na to pytanie!
Pellet drzewny możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy - pellet certyfikowany i pellet niecertyfikowany. Różnicę pomiędzy tymi dwoma grupami wyjaśniliśmy szczegółowo w artykule pt. PELLET BEZ CERTYFIKATU? NIE RYZYKUJ!
W każdej z tych dwóch grup możemy wydzielić trzy dodatkowe podgrupy - pellety liściaste, pellety iglaste i pellety mieszane.
Czym różnią się od siebie i który pellet jest najlepszy? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu.
Kupując pellet drzewny pierwszą i podstawową rzeczą jaką powinniśmy sprawdzić jest to, czy dany pellet posiada ważny certyfikat ENplus potwierdzający, że faktycznie jest to pellet wytworzony wyłącznie z drewna, bez dodatków mogących uszkodzić nasz kocioł.
Kolejne pytaniem jakie często zadają sobie użytkownicy kotłów pelletowych jest pytanie o to, czy lepszy będzie pellet wykonany z drzew liściastych (np. pellet bukowy lub pellet dębowy) czy z drzew iglastych (np. pellet sosnowy), czy może pellet mieszany - z drzew liściastych i iglastych?
Powszechnie wiadomo, że lepszym drewnem opałowym do kominków czy pieców jest drewno z drzew liściastych (np. buk, grab czy brzoza) niż drewno z drzew iglastych. Ta zasada nie dotyczy jednak pelletu drzewnego, gdyż po procesie pelletyzacji to właśnie pellety iglaste są w większości przypadków znacznie lepsze od pelletów liściastych i mieszanych.
Dzieje się tak dlatego, że drewno liściaste przed pelletyzacją ma większość gęstość od drewna iglastego, spala się mniej gwałtownie i posiada mniej żywicy co pozwala zachować kominek czy kocioł w lepszej sprawności. Gdy popatrzymy na wartości opałowe jednego kubika drewna kawałkowego będą one wyższe w przypadku drzew liściastych, ale już w przeliczeniu na 1kg drewna większą wartość opałową będzie miało drewno iglaste.
Po procesie pelletyzacji gęstość drewna liściastego i iglastego w zasadzie się wyrównują, a ze względu na zawartość związków żywicznych lepszą wartość opałową będzie mieć w większości przypadków pellet iglasty.
Wartość opałowa to nie wszystko, bowiem w pellecie drzewnym bardzo istotne są również inne jego cechy i tutaj zdecydowanie wygrywają już pelley z drzew iglastych. Dzięki naturalnej zawartości żywic nie dodaje się do nich sztucznych lepiszczy w procesie pelletyzacji co sprawia, że palą się one lepiej. Kotły zasilane pelletami iglastymi są także znacznie mniej wymagające w obsłudze, nie wymagają bowiem tak częstych korekt parametrów podawania i siły nadmuchu jak ma to miejsce w przypadku spalania pelletów liściastych.
Pellety wytworzone w 100% z drzew iglastych są najchętniej wybieranymi przez użytkowników kotłów nie tylko w Polsce, ale również w takich krajach jak Austria, Niemcy, czy Włochy, które są głównym konsumentem pelletu drzewnego w Europie.
O lepszej jakości pelletów z drzew iglastych świadczy także ilość pelletów iglastych posiadających certyfikaty w najwyższej klasie ENplus A1, gdzie zdecydowaną większość pelletów stanowią pellety sosnowe.
Ogromna większość pelletów liściastych na rynku nie posiada żadnego certyfikatu, gdyż znacznie trudniej w pellecie takim osiągnąć wysokie wymagania jakościowe jakie dobrym pelletom stawia system jakości ENplus.
Wnioski?
Doświadczenia zarówno użytkowników jak i producentów kotłów i piecyków pelletowych w całej Europie pokazują jasno, że zdecydowanie lepszym wyborem są pellety z drzew iglastych.
Mimo wyraźnie wyższej ceny od pelletów liściastych ich zakup jest opłacalny, gdyż posiadają lepsze parametry energetyczne i zapewniają mniej obsługową pracę kotła.
Najważniejszym jednak kryterium wyboru pelletu drzewnego powinien być nie jego skład surowcowy, a potwierdzona certyfikatem jakość i parametry.
Więcej o certyfikacji pelletów drzewnych dowiesz się z artykułu Pellet bez certyfikatu? Nie ryzykuj!